קורס שאנג חאן לון

קורס דיון על פגיעת פתוגן (שאנג חאן לון Shang Han Lun) שנתי, מקיף ומעמיק, הראשון מסוגו בארץ. דיון על פגיעת פתוגן נחשב לכתב הקליני החשוב והעשיר ביותר ברפואה הסינית, הן מבחינת נקודת המבט הייחודית והן מבחינה קלינית.

הקורס נבנה בצורה מסודרת ושיטתית על מנת להעניק יסודות מוצקים, תאוריה רחבה אך ממוקדת ויישום נהיר וקל של הידע דרך דיקור ופורמולות צמחי מרפא. הידע מועבר בצורה מובנית מההתחלה ועד הסוף ואינו מצריך היכרות מוקדמת של ששת הצ׳י, גזעים וענפים או זרמים אחרים. שמנו דגש על כל פרט ופרט ועל חלוקה שווה בין תאוריה, אבחון ויישום קליני כמו גם לימוד מעמיק של רזי הדופק ותרגולו והתאמנו את הקורס לדרישות של מטפלים ישראלים כך שבסופו של דבר תרעננו את ארגז הכלים שלכם בכמה כלים חדשים וייחודיים.

כשלמדתי בסין, לא היה קורס בו לא היה לנו ספר לימוד מסודר, שכלל תיאוריה מסודרת, מקורות מהכתבים והסברים מפורטים ומסודרים על תכני הקורס ולימוד מעמיק. כך תמיד יכלנו לחזור ולקרוא את החומר שוב ושוב בבית כך שחלחל טוב יותר. אחד הדברים שהיה לי קשה איתם, כשהתחלתי ללמד בארץ, היה העובדה שלתלמידים אין ספר עליו יוכלו להתבסס, ולכן תלמידים תמיד מצטטים את המורה ולא את המקור בכתבים. בקורס שלנו של שאנג חאן לון התעקשתי להרכיב מקור מידע מקיף ומעמיק שמכיל את כל המקורות לתיאוריה ומתורגם לעברית כמו גם תרגום של כל משפטי המקור, שמעולם לא תורגמו בצורה עקבית לעברית.

לראשונה בארץ, מקבל כל תלמיד את כתב המקור בסינית, מתורגם לעברית ומודפס בפורמט של ספר, בתוספת תרגום נדיר של פרשנויות של גדולי הרופאים הסינים, שחקרו את הספר על סמך ניסיונם הקליני. לכך מתלווים הסברים ממוקדים שלי ושל רתם על כל פורמולה, הצמחים המרכיבים אותה ופעולתם על האיברים, מערכות הגוף ותנועת ששת הצ׳י.

אנו מציגים לראשונה חיבור בין הקליניות של דיון על פגיעת פתוגן ותיאורית ששת הצ׳י של הטבע, שש המערכות באדם ויישום ישיר בדיקור ע״י לימוד מעמיק של תפקודי איברים, ערוצים, צימודי המערכות השונות בעבודה תאורטית וקלינית, נקודות שורש והיקשרות, נקודות שורש וענפי הצמרת, חמש נקודות השינוע והתנועה המעגלית של הצ'י היאנגי בטבע על פי עונות השנה, חמש הפאזות וציר פתיחה וסגירה של ששת הצ׳י.

כל אלו ילוו עם מקורות מתורגמים מהקאנון הפנימי, השאלה פשוטה (Su Wen) והציר הרוחני (Ling Shu), קאנון השאלות הקשות (Nan Jing) וכתבים רפואיים מגוונים נוספים עם הסברים פשוטים וברורים ועשרות תרשימים שמציגים את הכל בצורה ברורה.

הקורס מורכב מ-30 מפגשים של 4 שעות כל מפגש.


למי מתאים הקורס
הקורס מתאים לכל העוסקים ברפואה סינית ואינו מצריך היכרות מוקדמת עם תכנים מעבר ליסודות התיאוריה של הרפואה הסינית ובעיקר מתאים:
  1. לכל מטפל בוגר לימודי רפואה סינית, שמעולם לא למד את תוכנו של הספר הקליני המדובר והנחקר ביותר בסין ב-1800 השנים האחרונות. הספר כל כך חשוב מכיוון שהוא מחדד בצורה יוצאת מהכלל את נושא האבחנה, אבחנה מבדלת וקביעת עיקרון טיפול על סמך סממנים גופניים בסיסיים וחשיבה אנליטית חדה עם רגליים על הקרקע. בסין זה חלק חשוב ואינטגרלי בלימודי הרפואה כבר 1800 שנה ואין רופאים סינים שלא למדו קורס זה.
  2. לכל מטפל ברפואה סינית שמרגיש שעדיין חסר לו משהו והוא לא יודע לשים על זה אצבע. שאנג חאן לון נותן פרספקטיבה חדשה על אבחון וטיפול. אם 8 עקרונות הם פאה אחת של קוביה, אבחון zang fu הוא פאה שניה, אבחון ערוצים וששת הצ'י הם פאה שלישית, אז שאנג חאן לון מסתכל על הקוביה מנקודת החיבור בין שלוש הפאות ופינת הקוביה ומחבר את הכל יחד. זה אומר שיש אבחון חוצה מערכות בין ערוץ, צ'י, פאזה, איבר, ויחסי ציר-פתיחה וסגירה וחיבור למחזור הזמן (שנתי ויומי). שאנג חאן לון מוסיף כלים חשובים לאין ערוך לארגז הכלים של כל מטפל גם מבחינת השלמת התיאוריה וגם מבחינת אבחון ויישום בקליניקה.
  3. לכל מי שרוצה להמשיך ולהעמיק ברפואה הסינית. מכיוון שהספר הזה נכתב לפני כל כך הרבה שנים, קיימים בו רבדים על גבי רבדים שהתווספו לאורך השנים ואנחנו ניגע בכל הרבדים האלו. מהרמה הבסיסית ביותר של ניתוח אבחון קליני פשוט של כל משפט ומשפט בכל מערכת, דרך הבנה של מערכת ("שכבה") אחת שלמה ויחסיה עם מערכת משלימה (שאו יין-תאי יאנג למשל) ועד למבט כולל של יחסים הדדיים בין שש המערכות כמכלול התנועה של הצ'י במחזור מעגלי (שיוצר את ששת הצ'י) והחיבור לאבחנת מחלות בהקשר לזמן.
  4. למי שמכיר את התוכן של שאנג חאן לון ומרגיש שלא מספיק לו שיש טיפול רק בצמחים ורוצה גם להתאים לכך טיפול בדיקור. בכתב המקורי ופרשנויות עליו יש בעיקר שימוש בצמחי מרפא (מעט מאד אזכורים על דיקור). בקורס אנחנו נשלים את החוסר הזה על סמך רעיונות שהבשילו ב-300 השנים האחרונות והגיעו ממש עד לכדי הכנסת הדיקור על סמך הקאנון הפנימי אך מעולם לא נכנסו לשלב הזה.
  5. למי שמטפל בצמחי מרפא ורוצה לחדד את הידע. הפורמולות של שאנג חאן לון הן הבסיס לרבות מהפורמולות שבשימוש כיום ובמהלך הקורס אנו עורכים השוואות בין פורמולות בעלות הרכב מאד דומה בהן יש הבדל של צמח בודד, ובכך מחדדים אתה ההבדלים בין השילובים השונים ומגיעים לדיוק רק בשימוש בהן. כמו כן השימוש המקורי בפורמולות כפי שהן מופיעות בשאנג חאן לון שונה מעט מהשימוש בהן כפי שנלמד בקורסי פורמולות במהלך הלימודים.
  6. למי שרוצה להבין פזיולוגיה ופתולוגיה שאינה נלמדת במהלך לימודי הבסיס - מהי אש השר והפתולוגיות שלה, פתולוגיות של צ'י מים, ריצת חזרזירים, היקשרות בחזה, תחושת גוש סובייקטיבי וכדומה, שניתן לראותם בקליניקה אצל מטופלים שונים.
  7.  
הקורס ברמה מאד גבוהה שלא נראתה עד כה בארץ. מבוסס על הקורס כפי שאני למדתי אותו לפני למעלה מ-11 שנה בתוספת של חקירה שאני ורותם מבצעים על פרשנויות שונות וקישור לדיקור ודופק וששת הצ'י. לשם כך תרגמתי בפעם הראשונה לעברית מעל 200 משפטי מקור מהספר והוספתי להם ניתוח ברור וקל להבנה ותרשימי התפתחות המחלה. על כך מתווסף המון חומר בדיקור ודופק שרותם רקובסקי תרגם ומביא ופרשנויות שאנחנו תרגמנו מסינית. קורס שאין שני לו בארץ ואף לא בסין.


הרכב הקורס ויחסיות בין תיאוריה ויישום קליני
אחד הדברים עליהם אנו שמים דגש רב בקורס הוא היחס שבין תיאוריה-אבחון-טיפול, שלדעתנו חייב להישמר אחיד על מנת באמת לקדם את ההבנה שלנו כמטפלים:

תיאוריה - למרות כל התיאוריה שלמדנו במהלך לימודינו בבתי הספר לרפואה סינית, קיבלנו רק קמצוץ של תיאוריה שמייצג את הרפואה הסינית בקווים כלליים. התיאוריה של הרפואה הסינית התפתחה ומתפתחת כל הזמן וקשה לדחוס את כולה ל4-5 שנות לימוד ולכן משתדלים לתת את עיקריה על מנת ליצור הבנה בסיסית. התיאוריה של הרפואה הסינית היא היא הרפואה הסינית. היא לא איזו פילוסופיה תלושה מהמציאות אלא רעיונות שמסבירים את הקליניקה שלנו ומחברים את הכל תחת קורת הגג שנקראת רפואה סינית. זה החוט המקשר בין הסימפטום שמתגלה על פני השטח, דרך ההבנה של המנגנונים שיוצרים את ביטוי הסימפטום ועד שורש הבעיה בגוף. הבנת התהליכים שמתחוללים בגוף מאפשרת לנו להשפיע על התהליכים ישירות במקום לנסות להשפיע בצורה מכאנית כמו רובוטים שתוכנתו לסווג סממנים לפי סינדרום ולתת פורמולה. נפתח את הקורס בהבנה מעמיקה למשמעות ששת הצ'י שבגוף האדם והשפעת ששת הצ'י הסביבתיים על האדם בהקשר לתנועה המעגלית בטבע. נחדד את רעיונות ציר-פתיחה-סגירה של הצ'י היאנגי בגוף היוצר את ששת הצ'י והשפעתם הפזיולוגית. נדון באופן יישום מסלולי הזרימה של הצ'י לפי שורש-היקשרות/צמרת (מהקאנון הפנימי) וכיצד ליישמם בשטח בדיקור.

אבחון - בשלב השני נעבוד על שיטת אבחון דופק מפורטת שמאפשרת אבחון מצב הציר ופתיחתו/סגירתו בגוף. ננתח משפטים נבחרים בעלי משמעות קלינית מיידית ונבצע השוואה בין משפטים שונים. נחדד משמעות של כל סימפטום ואבחנה מבדלת.

טיפול - מתחלק שווה בשווה בין דיקור וצמחי מרפא. הטיפול בדיקור מתחיל כבר בשלב הראשוני של התיאוריה שם נדון בטיפול בציר-פתיחה-סגירה בעזרת דיקור. בשלב ניתוח משפטי המקור מהשאנג חאן לון נתאים דיקור לכל מקרה מתואר ונדון לעומק בהרכב כל פורמולה.

אלו הם שלושת הרגליים עליהן עומד הקורס והרפואה הסינית כולה. כל אחד מההיבטים חושף ידע חדש בפני עצמו אשר מקבל ביטוי בשאר ההיבטים. כך תיאוריות של הקאנון הפנימי של הקיסר הצהוב, שכלל לא נלמד בארץ, ילמדו לעומק ויקושרו לעקרונות טיפול של השאנג חאן לון וישולבו עם נקודות בדיקור והתאמת פורמולת צמחים. המטרה היא ליצור קורס שלם שמרחיב גם את היכולת לאבחן בצורה מדוייקת יותר וגם לבחור בטיפול המתאים ביותר.

ספר הלימוד של הקורס
כל משתתף בקורס מקבל ספר לימוד בן 500 עמודים שמכיל את המקורות השונים עליהם מתבסס הקורס בתרגום לעברית. הספר מסודר כך שהלימוד מתחיל מן הבסיס וכולל תיאוריה בסיסית מהקאנון הפנימי של הקיסר הצהוב, קאנון 81 השאלות הקשות של הקיסר הצהוב, קאנון הדופק, תפקודי הצמחים הנפוצים בשאנג חאן לון, 60 פורמולות חשובות שרובן לא נלמדות כיום במכללות, משפטי מקור מנותחים והמון המון תרשימים וטבלאות. מטרת הספר להנגיש למשתתפים את כל החומר הבסיסי כך שיוכל להתפנות מהעתקה מהלוח ולהתמקד בחשיבה ודיון בכיתה.

תוכן עניינים, אינדקס משפטים ופורמולות ומגוון עמודים נבחרים מפרקים שונים מספר הלימוד של הקורס אפשר למצוא כאן.

תרשימי התפתחות מחלות שאנג חאן לון - פיזיולוגיה, פתולוגיה, אבחנת בטן ואופן הטיפול

מקורות הידע עליהם מבוסס הקורס:
ניתוח המשפטים מבוסס על לימודי שאנג חאן לון בקורס עם פרופסור ג'אנג גואו-ג'ון (张国骏) במהלך לימודי התואר. ג'אנג הוא קלינאי ומנחה סטודנטים לתארים מתקדמים ברפואה סינית, אחד החוקרים המובילים ביותר כיום בשנג חאן לון בסין ומחברם של שישה ספרים ועשרות מאמרים ברפואה סינית.
פרשנויות של שלושת החוקרים המובילים ביותר בסין במאה האחרונה,  צ'אן אי-רן (陈亦人 Chen Yi Ren) וליו דו-ג'ואו (刘渡舟 Liu Du Zhou) שמוכרים בכל סין כ"ליו מהצפון ו-צ'אן מהדרום" והרופא לי קה-שאו (李克绍 Li Ke Shao).
פרשנויות של מפתח אסכולת ששת הצ'י בשאנג חאן לון - ג'אנג ג'ה-צונג ( 张志聪 Zhang Zhi Cong).
פרשנויות של מפתח אסכולת המחזור המעגלי - חואנג יואן-יו (黄元御 Huang Yuan Yu)
פרשנויות של משכלל אסכולת המחזור המעגלי - התנועה המעגלית - פנג דזה-אי (彭子益)
הקאנון הפנימי של הקיסר הצהוב - שאלות הבסיס (Su Wen) והצירים היעילים (Ling Shu).
קאנון 81 הקשיים של הקיסר הצהוב (Nan Jing).
ועוד פרשנים שונים מתקופות שונות.
נסיון קליני פרקטי של שני המרצים: ניצן אורן ורותם רקובסקי.

עוד מידע ומאמרים על השאנג חאן לון 
השפעת מערכת אחת על מערכת אחרת בעלת איכות תנועה דומה
השימוש העתיק בפורמולה Xiao Chai Hu Tang ו-Huang Qin Tang
סיכוני הייזוע כאשר קיים חוסר ביין או יאנג - משפט 29
ייזוע כטיפול לאגירת מים בקיבה - Fu Ling Gan Cao Tang
הורדת אש השר אל האדמה - Xiao Jian Zhong Tang
מפגש בין מים ואש - Zhi Zi Chi Tang
ניתוח משמעות זמני החלמת שש המחלות
זמני החלמת שש המחלות - האם הופיעו במקור או תוספת מאוחרת
מחלת ג'ואה יין - על פי הפרשן קה צ'ין
הקשיים בלימוד של שאנג חאן לון
על הדופק בשאנג חאן לון
המקורות לפורמולות של שאנג חאן לון
הקשר בין השפעות סביבתיות ויצירת שאנג חאן לון
בצקות וקשיי שתן - Zhen Wu Tang
אסכולות של שאנג חאן לון
אבחנת בטן בשאנג חאן לון
תאי יאנג קור מים
הבסיס לחיבור בין שאנג חאן לון וששת הצ'י

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה